Начало » Общност » Наградиха най-атрактивните участници във Варненския карнавал

Наградиха най-атрактивните участници във Варненския карнавал

Най-атрактивните участници в Празника на маската, маскарадния и сценичния костюм и народната носия  – Варненски карнавал, получиха отличия, научи BudnaVarna.bg.

Над 1500 души на възраст от 3 до 73 години от 20 общини в страната, както и група от Македония, дефилираха в тазгодишното издание, което се проведе в събота в морската столица. Пъстрото събитие, което се радва на огромен интерес, бе организирано от дирекциите „Култура и духовно развитие“ и „Образование и младежки дейности“ към Община Варна.

Стотици деца от детски градини, ентусиасти от училища и читалища излязоха на сцената, облечени в костюми на приказни и филмови герои. Циркови номера на пилон, руски панаир, демонстрация на японски бойни изкуства, китайски дракони, черешови топчета, волски каруци, гигантски фигури на матрьошки, маскирани като мечки, камили, коне, магарета, свещеници, дяволи, кукери и сурвакари – това бе малка част от колоритната атмосфера на празника. Младеж избра Карнавала, за да поиска пред всички ръката на своята любима.

Награди бяха разпределени в общо десет категории – „За най-добра маска и костюм от българската или чуждестранна маскарадна обредност“, „За най-добър костюм на традиционната маскарадна обредност“, „За най-добра маска и костюм на герои от приказки, книги, филми, сериали и комикси“, „За най-добра гигантска фигура или маска (мин.1.5м/1м)“, „За цялостно представяне на група –клас“, „За цялостно представяне на група – училище“, „За цялостно представяне на местна формация от Област Варна“, „За цялостно представяне на гостуваща формация извън Област Варна“, „За цялостно представяне на група от българска етническа общност от чужбина“, „За цялостно представяне на чуждестранна група от друга държава“, поощрителни и специални награди. Журито бе в състав етнографът доц. д-р Лидия Петрова – председател, и членовете д-р Иглика Мишкова, доц. Мария Кърджиева, Димитър Василев, Ангел Ангелски.

Наградите са следните:

1. За най-добра маска и костюм от българската или чуждестранна маскарадна обредност:
1-во място – Руска диаспора, ансамбъл „Калинка-Малинка”;

2-ро място – СУ „Васил Левски”, Русе, Танц на лъва;

3-то място – Първа езикова гимназия, Варна – Антични божества;

Поощрителни награди:

СУ „Васил Левски”, Русе – паун;

СУ „Васил Левски”, Русе – самурай;

Първа езикова гимназия, Варна – Шехерезада;

2. За най-добър костюм на традиционната маскарадна обредност
1-во място – Група „Манастирски багри” при НЧ „Илия Добрев 1899”, с. Манастир, Провадия
2-ро място – СУ „Васил Левски”, Русе, Тай Чи с ветрило
3-то място – булка, група при НЧ „Пробуда 1927”, с. Бозвелийско
Поощрителни награди:

Мария Димитрова – булчинска носия от с. Устрем;
Група при НЧ „Пробуда 1927”, с. Бозвелийско – Свещеник;
Група при НЧ „Пробуда 1927”, с. Бозвелийско – Зет;
ОУ „Иван Вазов” – Група за български фолклор;
СУ „Васил Левски”, Русе – Ушу с мечове;
Първа езикова гимназия, Варна – Възрожденска група;
Първа езикова гимназия, Варна- Кукери;

3. За най-добра маска и костюм на герои от приказки, книги, филми, сериали и комикси:
1-во място – СУ „Пейо Кр. Яворов”

2-ро място – ОУ „Христо Ботев”, клуб „Да празнуваме заедно”

3-то място – ДГ 30 „Синчец”, група „Детелина”

Поощрителни награди:

Елия Бериша – Госпожа Дарлинг от „Питър Пан”;

Бохан Гао – индианец;

Полина Пелипенко – умиращ лебед от „Лебедово езеро”;

Мария Филоненко – Жената-котка на пилон;

ДГ 44 „Валентина Терешкова”, „Искрица и Сияйница”;

 

4. За най-добра гигантска фигура или маска (мин.1.5м/1м):

1-во място – НЧ „Димо Цонков 1927”, с. Звездица;

2-ро място – СУ „Васил Левски”, гр. Русе, дракон;

3-то място – сумата се преразпределя от журито като поощрителна награда в други категории;

 

5.  За цялостно представяне на група –клас:
1-во място – ДГ 3 „Звездичка”, група „Теменужка”;

Поощрителни награди:

ДГ 11 „Незабравка”;

ДГ 18 „Чайка”, група „Слънчогледче”;

ДГ 30 „Синчец”, група „Нарцис“;

ДГ 30 „Синчец”, група „Теменужка”;

ОУ „Христо Ботев”, първи клас;

СУ „Васил Левски” – Русе, Жасмин;

Първа езикова гимназия – Варна, Градско облекло;

Първа езикова гимназия – Варна, Лазарки;

6.  За цялостно представяне на група – училище:
1-во място – ЦПЛР – Общински детски комплекс;

Поощрителни награди:

ДГ 5 „Слънчо”;

ДГ 30 „Синчец”, обща група приказни герои;

ДГ 40 „Детски свят”, група „Приказно царство”;

ОУ „Св. Патриарх Евтимий;

СУ „Гео Милев”, първи клас;

Първа езикова гимназия, Коледари;

Кукерска група „Лонгоз” при ОУ „Св.Св. Кирил и Методий”, с. Старо Оряхово, Долни чифлик

 

7.  За цялостно представяне на местна формация от Област Варна:
1-во място – Кукерска група при НЧ „Пробуда 1927”, с. Бозвелийско, Провадия;
2-ро място – Сдружение „Милосърдие за теб”, група „Неразделните”;

3-то място – Детска театрална школа „Слънчице” при НЧ „Св. Св. Кирил и Методий 1927”, с. Тополи;

Поощрителни награди:

СПЛУЗ – Дневен център „Ривиера”;

СПЛУЗ – ЦСРИ „Чайка”;

Фолклорна група „Надежда” при НЧ „Христо Ботев 1928”;

Кукерска група от с. Тополи, Варна;

 

8.  За цялостно представяне на гостуваща формация извън Област Варна:
1-во място – Кукерска дружина „Гребенци” при НЧ „Пробуда 1940”, с. Калипетрово, Силистра;

2-ро място – Маскарадна група „Кукери” при НЧ „Зора 1930”, с. Челник, Тунджа, Ямбол;

3-то място -.Кукерска група „Арапи” при НЧ „Просвета 1926”, кв. Макак, Шумен;

Поощрителни награди:

СУ „Васил Левски” – Русе, обща група;

Кукерска група при НЧ „Отец Паисий 1942”, с. Кайнарджа, Силистра;

 

9. За цялостно представяне на група от българска етническа общност от чужбина:

1-во място – сумата се преразпределя от журито като поощрителна награда в други категории.

 

10. За цялостно представяне на чуждестранна група от друга държава:

1-во място – Група „Джоломари” от с. Бегнище, Кавадарци, Република Северна Македония

2-ро място – Сумата се преразпределя от журито като поощрителна награда в други категории.

 

Специални награди за участие извън конкурсната програма получават победители и наградени от други фестивали – сурвакарската група от Богданов дол (Перник), и кукерските групи от Сушица, (Карлово, Пловдив), Отец Паисиево (Калояново, Пловдив), Веселиново (Смядово, Шумен), Вресово (Руен, Бургас), Камено (Бургас), Калчево (Тунджа, Ямбол), Кошов (Иваново, Русе), Айдемир (Силистра). Предстои всички индивидуално записани деца да получат допълнително награди под формата на ваучери за книги.

 
<
Петя Митева